Depodakiler

Mesleğe bulaştığımız ilk gün duyduğumuz, adına kitaplar yazılan, davalar açılan, eylemler yapılan, haber dosyaları burada! Bilirsiniz, depoları herkes sevmez!

Tuğba Erdil yazdı...
Taksim'de İki Gün ve Sonuç
Dünyanın her yerinde olduğu gibi Taksim Gezi Parkı’nda da Occupy Gezi hareketi yapan ve hiçbir siyasi ideolojiyi desteklemeksizin ve hiçbir şiddet kullanmaksızın en doğal hakkı olan protesto hakkını en medeni şekilde kullanan insanlara karşı gösterilen tepkinin çok önemli bir alt okuması ve sonucu oldu.


Çisil Tolga yazdı...

İstanbul’un En Kıymetli “Yeşil Aksına” Ne Olacak?
Üniversiteye ilk başladığım yıllarda, mimarlığı kent ölçeğinde yaşamamı sağlayan hocamla bu ismi vermiştik ona. Yeşil Aks! İsminin yeşil olması sizi yanıltsın istemem, aslında tam karşılığı yaya aksı. Ama içinde yeşil, mavi, nostalji ve kent var! Dilerim bir gün bu yorucu ama keyifli yolculuğu birlikte de yapabiliriz. Dilerim tam da ortasından yırtılıp atılmaz aksımız. Küçük de bir not düşeyim. Görsellerin hepsi aksımızın düğüm noktası, rant kurbanı Gezi Parkına aittir.Tuğba Erdil yazdı ...
Taksim Gezi Parkı'nın Düşündürdükleri: Kent Kimin?

Son günlerde birçok kavram, maalesef yanlış anlaşılmaların kurbanı olmaya devam ediyor.. Son zamanlarda bu alışkanlık,artık kavramların bile önemini yitirdiği bir gelenek içerisinde geniş kullanım alanı bularak hayatılarımızın ortasına yerleşiyor..
Çisil Tolga sordu...
Taksim Meydan Düzenlemesi Hakkında Birkaç Basit Soru (Bölüm 1)

Bu kez kafama takılan birkaç basit soruyu sizinle paylaşmak istiyorum. Cevabını bilen varsa lütfen beni aydınlatsın. Zira hiç kötü niyetim yok.


Bu yazıyı yazmak benim için çok zor. Neresinden başlasam o yanım yaralanıyor. Dünya mirasları arasına girebilecek bi yapının zamanında kent hafızasından silinmesinden mi, yoksa o yokluğun üzerine inşa edilmiş kendi içinde tıkır tıkır işleyen bir şehir parkının ellerinden alınıp, kentlinin çayır çimenle avutulmasından mı daha çok rahatsızım bilemiyorum. Belki de hatıralarımın üzerinde, milyon dolarlarıyla sefa sürecek insanlar fikri acıtıyordur. Tek bildiğim, tek canı acıyanın ben olmadığım! Şimdi size can acımın verdiği objektiflikle (!) Gezi Parkının, her yerde okuyabileceğiniz tarihini özetleyeceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management