Biz Kimsek Meğer


“Payanda bu, uçar mıymış hiç?”
“Ne?! Payandalar mı uçuyormuş?”  deyip, karnını hoplatarak güldüğünü görür gibiyiz. Hayır, sandığının aksine, özel yeteneklerimiz yok. Kimiz, neyiz ve senden ne istiyoruz şimdi öğreneceksin.

Bir Çerkez atasözü der ki, “Çığı küçük bir serçe harekete geçirir.” İşte o serçe benim! Her zaman yanımda olduğunu bildiğim, canım arkadaşıma, bir İran atasözünün “Hiçbir şey bilmiyor, bilmediğini de bilmiyor, öğret ona çocuktur. Pek çok şey biliyor, bildiğini de biliyor, takip et onu, akıllıdır.” dediğini söyleyerek kanına girdim. Akıllı birer çocuk olduğumuza inandırıp kendimizi, bildiklerimizi anlatmaya, bilmediklerimizi öğrenmeye heves ettik.  Ne şans! Buna engel olabilecek kimseyi de tanımıyoruz. Biraz iddialı mıyız dersiniz? Her neyse… Üniversiteye başladığımız ilk yılda karşımıza çıkan ve sık sık adını hatırlayıp güldüğümüz, o sempatik ve gotik mimari öğeyi isim yaptık kendimize. Öyle de vefalı insanlarız. Şimdi daha kalabalık olup daha çok gülmek istiyoruz. Çünkü bir İtalyan atasözünün dediğine katılıyoruz. “İyi dostlarla iyi bir aile sofrasında asla yaşlanmazsınız.”

Sorgulamaktan çekinmiyoruz. Kuşkularımızı dindirmiyoruz. İnanıyoruz ki Latin atasözleri yanılmaz ve bir tanesi şöyle fısıldıyor “Kuşkunun olduğu yerde, özgürlük vardır.” Bu kocaman özgürlüğü tatmak isteyen herkesle paylaşmak istiyoruz. Söyleyecek bir sözünüz de olsa, en az benim kadar gevezeyseniz de kabulümüz. Fransız atasözlerinden bir tanesi “Fırsatlar çıkmadıkça kabiliyetler pek az işe yarar.” demiş. Biz de inanıyoruz ki, özgürce düşünebilmek, paylaşabilmek hata yapmaktan korkmamak kabiliyettir! Destek olmak isteyenler kadar, eleştiri bombardımanına tutacakları da bekliyoruz. Eleştirme fırsatı bulamazsanız, bizim olası kabiliyetlerimiz de saklı kalır, üzülürüz. Büyümek istiyoruz, fırsatlar kadar hatalarla da… Zaten bir Amerikan atasözü de “Hata işlemeyen hiçbir şey yapmıyor demektir.” diyerek bize gaz veriyor. Bağlasanız durmayız. Peşimizden ayrılmazsanız siz de karlı çıkarsınız. Şimdi payandalar gibi uçmaya hazır mısınız? O zaman çaylarınızı kahvelerinizi alın, yaklaşın yanımıza. Ama şu Rus atasözünü de unutmayın “Çay votka gibi bol bol içebileceğiniz bir şey değildir.” Mimarız, çayla kahveyle ömrümüzü heba etmeyelim sonuçta. =)

1 yorum:

  1. harikasın kuzummm... hep yanınızdayız :)

    YanıtlaSil

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management