15 Kasım 2013 Cuma

Fantastik, Psikolojik, Bir O Kadar da Gerçek Roman "İçindeyim"

Çisil yazdı...

“Kitabın son sayfasını da okudum. Şimdi uzun ve temiz bir çığlık atmak istiyorum, biraz da yürümek ve şükretmek. Vay canına!”
Bugün bitirdiğim kitabımın ardından ilk söyleyebildiğim cümleler bunlardı.

Size bahsetmek istediğim kitap, bana çok fazla şey vadeden bir yayınevine ait. Yitik Ülke Yayınları. Bir başka yazıda, nasıl buldum, neden çok sevdim hepsini anlatacağım. Ama şimdi günlerdir etkisinde olduğum ve maalesef bitirdiğim kitabımla ilgili yazmak istiyorum. "İçindeyim".

Şuanda bu kitabı tutan ellerinizin size ait olmadığını fark etseniz, ne yaparsınız? Tırnaklarınız, parmaklarınız ve avuç içiniz… Kendinizi bir anda, hiç tanımadığınız birinin bedeninde bulsanız…” Fantastik bir macera olduğunu iddia eden kitabımın arka kapağında yazanlardan bir bölüm aşırdım merakınızı arttırmak için. İnanın bana öyle değil!
Fantastik kurguları oldum olası çok severim. Hep eksik kalan tarafımızı tamamlamak için yaratılmış kaçış dünyaları olarak görürüm onları. Olağanüstü yaratıkları, mekanları, zaman akışları hep insan doğamdan sıyrılmama neden olur. Ve bu kitap kesinlikle öyle bir kitap değildi.
İnsandan daha insan olduğu gibi, herkesten daha çok bu dünyaya aitti. Karakterleri alt komşumuz, patronumuz, dün gece bindiğimiz taksinin şoförü, pizza siparişimizi getiren kurye, aile hekimimiz, ilkokul öğretmenimiz ya da biz… Mekanları, her gün söylenerek geçtiğimiz yollar, her sokağıyla caddesiyle, tam da bu şehir! Fantastik bir durumun bize sunduğu sonsuz psikolojiyle örülü bir roman… İpucu vermekten çok korkuyorum. Çünkü okurken, dik çıkışları, ani inişleri, duvara çarpmaları doya doya yaşayın istiyorum. Yüzleşin. Kaybolun.

Bizi bu fantastik ama bize ait dünyaya iten isim “Barış Çağrı Genç”. İşin en ilginç yanı bu kitabın, yazarın ilk romanı olması. İşin kötü yanıysa kitabımı kendisine imzalatamamış olmam. Ayrıca yazarın bir de “Radde” isimli öykü kitabı var. Romandaki bu derinliğin, öykü kitabında çeşitlilik olarak karşıma çıkacağı hissindeyim.

Reklamlarda bile gözlerimin dolmasına, çılgın umutlarımın yeşermesine, sevdiklerimin, sevmediklerimin kıymetini anlamama ve şükretmem gerektiğini hatırlamama neden olduğu için hem “İçindeyim”e hem de Barış Çağrı Genç’e sonsuz teşekkür ederim. Şimdi müsaadenizle, derin bir nefes alıp, tadına vararak bol bol su içip, ait olduğum şeylerin keyfini çıkartmaya gidiyorum.

Ah az kalsın unutuyordum! Bu kez bir de sürprizim var. Her kitabın bir şarkısı vardır, benim için. Ve bu kitabın şarkısını sizinle paylaşmak istedim. "Umay Umay - Dönemez" Umarım keyifle okuyup dinlersiniz. “Ben başka şarkı seçtim bu kitaba” derseniz onu da seve seve dinleriz tabi.
Çisil

1 yorum:

  1. Merak ettim yahu, nasıl bir kitapmış bu böyle.
    En iyisi okuma listesine dahil etmek olacak sanırım.
    Bunu bir tavsiye olarak alıyor ve çekinmeden uyuyorum.

    YanıtlaSil

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Online Project management